Základní rady pro chov tajemného baziliška páskovaného

Bazilišek je ještěr náležící do řádu šupinatých. Tento ještěr pochází z Jižní Ameriky a přezdívá se mu Ježíšova ještěrka. Tento název je odvozen od jedinečné a poněkud tajemné schopnosti baziliška běhat po zadních nohách po vodní hladině rychlostí až 100 km/h. Přečtěte si o baziliškovi více v dnešním článku.

Bazilišek páskovaný chov

Popis baziliška

Samci dorůstají velikosti až 60 cm, samice bývají zpravidla o něco menší a váží od 200-600 g. Průměrná délka života bazilišků chovaných doma je 8 let, samozřejmě ve volné přírodě se dožívají mnohem kratšího věku. Na těle mají tři hřebeny, na hlavě, vrchu zad a ocase. Obvyklé zbarvení je hnědé s černými pruhy a jeden bílý pruh, který se táhne od očí až k zadním nohám. Chrání ho dlouhé prsty s ostrými drápy. Baziliškové jsou mrštní a hbití.

Chov bazilišků

Baziliškové mají rádi vodu, proto se pro ně spíše hodí akvaterárium, ale pokud umístíte do běžného terária misku s vodou, budou také spokojeni. Ve volné přírodě žijí především u vody. Baziliškové mohou být chování i ve skupinkách, pro skupinu je vhodné akvaterárium o rozměrech 150x60x150 cm. V teráriu by neměl chybět zdroj UVB záření a výhřevná žárovka. Vlhkost vzduchu by měla být mezi 70-80%. Nejméně 2x denně byste měli terárium i samotná zvířata rosit. Baziliškům dopřejte hojné množství rostlin, nejlépe ty, které jsou původem ze střední Ameriky, například fíkus, filodendron, apod. V teráriu by neměly chybět ani silné větve, po kterých zvířata šplhají.

Potrava pro bazilišky

Baziliškové se živí především hmyzem přiměřené velikosti, tedy cvrčky, šváby, sarančaty či kobylkami. Párkrát do měsíce (1-2 x) jim můžete dopřát myší holata. Chutná jim také ovoce, které rádi olizují. Stravu byste měli doplňovat o vitaminominerální přípravky, kterými můžete posypávat podávaný hmyz. Přejeme úspěšný chov bazilišků!

 

Autor: Petr Pokorný

Základní rady pro chov tajemného baziliška páskovaného
Vytvořeno11.05.2017

Abychom Vám zpříjemnili nákup, používá společnost Top Zoo, s.r.o. cookies. Pokud budete nadále využívat naše služby na těchto stránkách, předpokládáme, že souhlasíte s používáním cookies.

Rozumím