Vodní želvy a péče o krunýř

Vodní želvy paří k náročnějším druhům pro domácí chov. Suchozemskou želvu lze pustit na trávník, kde se sama nažere, ale vodní želvu jen tak pustit třeba do zahradního jezírka nelze. Navíc chovat želvy mořské je záliba jen pro ty nejzkušenější chovatele.

Obecně

Želvy jsou od ostatních plazů odlišeny tím, že je jejich tělo chráněno kostěným krunýřem. Ten se dělí na hřbetní (karapax) a břišní (plastron) část. Krunýř se u želv vyvinul z jejich žeber a sloužil původně u "protoželv" při hrabání v zemi. Horní a dolní díly krunýře jsou spojeny po stranách tzv. mosty. Ty jsou většinou pevné. S krunýřem se tělo želvy pevně pojí páteřními a žeberními kostmi, takže proto želva nemůže ze svého krunýře vylézt. Vnější část krunýře se skládá ze štítových destiček z keratinu. Želvy vodní mají většinou proti suchozemským krunýř lehčí, plochý a ohebný.

Základní péče

Krunýř vodní želvy není bezúdržbový, jak by se na první pohled mohlo zdát. Stav krunýře je také jedním ze základních indikátorů, jak poznat zdravotní stav želvy. Pokud jde ale o základní péči o krunýř, je totožná s tím, jak je nutno pečovat o želvu samotnou. Základem je proto pestrá strava.

Základní léčba

Základní očistou krunýře vodní želvy je její mytí. Obvykle stačí měkký kartáček (na zuby), kterým se krunýř lehce otírá. Pokud je některé místo více znečištěné, lze zde kápnout trochu tekutého mýdla, ale pěna se nesmí dostat do očí a úst zvířete. Ovšem čím kratší dobu bude mýdlo působit, tím lépe. Likvidujeme tím nejen organické nečistoty, ale i třeba řasy. Krunýř kožnatek se musí čistit měkkou houbou a vždy bez použití mýdla.

Doplňky stravy

Pro želvy je na stavbu krunýře potřebný vápník a fosfor. Měli bychom jim je dodávat v poměru 3:1, aby nedošlo k odvápnění. Vápník se jim může dodávat již v kupované potravě, nemusíte mít strach, že by se jím želva předávkovala. Přebytečné množství tělem totiž přirozeně vyloučí. Nedostatek vápníku může časem vést k měknutí krunýře, nerovnoměrnému růstu, případně k deformaci čelisti zvířete.

Vitamin D je také důležitý, dodává se slunečním zářením a konzumací pestré stravy. Nedostatek vitaminu D vede ke křivici. Náhradou za slunce jsou výbojky nebo kompaktní zářivky jako zdroj UVB záření.

Ošetřování želv

Některé nemoci krunýře želv jsme sami schopni identifikovat a také léčit. Pokud například chováme želvy vodní přes léto v jezírku, můžeme počítat s tím, že zde chytnou minimálně nějakou plíseň. To se projeví v prvé řadě šedavým povlakem krunýře. Řešením je roztok hypermanganu ve vyšším ředění, tedy v lehce růžové barvě. Je potřeba krunýř oplachovat opakovaně. Pokud se stav nezlepší, je potřeba navštívit zvěrolékaře.

 

Autor: Barbora Darebná

Vodní želvy a péče o krunýř
Vytvořeno13.04.2017

Abychom Vám zpříjemnili nákup, používá společnost Top Zoo, s.r.o. cookies. Pokud budete nadále využívat naše služby na těchto stránkách, předpokládáme, že souhlasíte s používáním cookies.

Rozumím