Užovka hladká a její chov

Užovky patří k mála hadům, kteří žiji i u nás v přírodě. Mnoho lidí se jich bojí, ale to asi vyplývá z toho, že jde o hady všeobecně, užovka není totiž pro lidi nijak nebezpečná. Stalo se, že v sebeobraně zaútočila i na člověka, ale její kousnutí je víceméně symbolické, protože nemá žádný jed. Proto se také užovky doporučují k chovu začátečníkům. Mezi nejznámější z užovek jistě patří užovka hladká.

Užovka hladká

Tato užovka má mezi všemi ostatními užovkami jednu zvláštnost a sice to, že jako jediná užovka svého rodu rodí živá mláďata. Jak víme, jinak hadi snáší vejce. Je rozšířená po celé Evropě, snad mimo části Pyrenejského poloostrova, severu Anglie, Irska a severu Skandinávie. Můžeme ji vidět třeba i v Turecku.

Velikostně patří k menším hadům, dorůstá do délky 50 až 60 centimetrů, největší exempláře mohou mít i 83 centimetrů, žije asi do 10 let, rekordně do 14 let. Plochá hlava není oddělená od krku, ošupení má hladké a kolem těla má 19 řad šupin, na hřbetě jsou menší šupiny, než na boku. Samci jsou hnědí, někdy až do červena, samice jsou spíše šedohnědé. Charakteristickou je pro ně za hlavou tmavá skvrna a po stranách se táhnou tmavé pásy. Ty se na hřbetě někdy spojí, a tak užovka připomíná zmiji. Proti zmiji ji však poznáme podle kulaté zřítelnice v očích.

Životní podmínky

Užovka hladká má ráda slunné a kamenité křovinaté stráně a skály, najdeme ji v hromadách sutě, tedy na suchých místech. Užovka ale výborně plave, ale vodu zásadně nevyhledává. Živí se ještěrkami, slepýši i jinými hady, ale v mládí nepohrdne ani kobylkami a jiným hmyzem. Jde o denního živočicha. Páří se po ukončení zimování a březost trvá 3 až 4 měsíce, nakladená mláďata jsou 12 až 20 cm dlouhá v počtu 8 až 15 kusů. V ohrožení vypouští zapáchající tekutinu z kloaky a zuřivě kouše, hlasitě syčí a nafukuje krk a zplošťuje hlavu.

Domácí chov

Užovka hladká je u nás chráněná zákonem, takže, pokud ji chceme chovat, nesmíme si ji ulovit v přírodě. Její chov je ale možný pouze na základě výjimky ze zákona č. 114/1992 Sb., kdy chovatel musí prokázat legální způsob nabytí hada, tedy musí mít potvrzení přímo od chovatele o zakoupení registrovaného zvířete, např. o jeho narození v zajetí.

Terárium by mělo být středně velké, suché s podkladem smíchaným ze směsi zeminy a písku. Dáme sem několik plochých kamenů či kusů kůry k úkrytu, větve nejsou tak zcela nutné. Teplota by měla stačit v průměru pokojová, nejlépe 22 až 27 °C. Je však nutno vytvořit v teráriu jedno vyhřívací místo s teplotu nad 30 °C. V noci je dobrý pokles teploty o několik stupňů. Zazimování by mělo trvat 3 až 4 měsíců, a to nejlépe ve vlhkém rašeliníku či směsi suchého listí a písku při teplotě 8 - 10°C. Zimování má vliv na rozmnožování, na stimulaci pohlavního pudu samců, bezproblémový průběh gravidity samic a také na životaschopnost novorozených mláďat. Užovky hladké mohou zpočátku v teráriu být popudlivé a kousavé, ale nakonec si rychle na nové prostředí zvyknou.

Krmení

Mláďata užovky hladké se nesmíří s žádnými náhražkami, uměle se rozkrmují myšími holátky, které navoníme pachem ještěrek či gekonů. Když si užovky zvyknou na krmení hlodavci, jako na náhradu za ještěrky a hady, bude jejich chov bezproblémový. Užovky jsou ale kanibalové, zejména jako žravá mláďata, na to bychom si měli dát velký pozor.

 

Autor: Barbroa Darebná

Blog - AutorBarbora Darebná
ZvířePlazi
Užovka hladká a její chov
Vytvořeno19.04.2017

Abychom Vám zpříjemnili nákup, používá společnost Top Zoo, s.r.o. cookies. Pokud budete nadále využívat naše služby na těchto stránkách, předpokládáme, že souhlasíte s používáním cookies.

Rozumím