S králíčkem po boku aneb Seznamte se s jeho životem

Zakrslý králíček není plyšová hračka, ačkoliv se jí svou roztomilou podobou blíží. Je to živý tvoreček, který našel nové bydliště ve vašem bytě či domě, a tím pádem je závislý na vaší ochraně, péči i respektu k jeho přirozeným návykům. Že si moc nedokážete představit, co to znamená? Rádi vám králičí život přiblížíme.

 

Zakrslý králík s miskou.

 

I v malém králíčkovi se skrývá velká osobnost. To poznáte záhy, jen co získá trošku důvěry a rozkouká se v novém prostředí. Ušáci bývají svéhlaví, ale svým milým způsobem. Jakmile se k nim zachováte přátelsky a poskytnete jim péči, kterou potřebují, uvidíte, jak vás svým charismatem překvapí.

Život s mazlíčkem, jako je zakrslý králík, není nikterak složitý. Ušáčci nejsou tolik nároční jako třeba psi nebo kočky. To ovšem neznamená, že byste je měli zanedbávat. I oni vyžadují kvalitní stravu, dostatek pohybu a vaši blízkost. Právě ta je důležitá hlavně na začátku, kdy se králíček rozvíjí a zvyká si na nové prostředí a lidi kolem sebe.


Miluje mazlení a lidský dotek
Králíček je extrémně přítulné a mazlivé zvířátko. Rád se tulí, nechává se drbat za oušky, hladit po hlavičce a nemá toho nikdy dost. Mazlení ovšem není příjemné pouze pro něj. Mnozí chovatelé tvrdí, že hlazení králičího kožíšku nabíjí člověka pozitivní energií a dokonce odstraňuje stres.


Výchova po celý život
Aby byl králíček poslušný, musí vědět, co má a nemá dělat. Ač má svou vlastní hlavu, musí si v sobě pevně zakořenit, co se ve vašem domě smí a co už překročilo hranice. Výchova a ochočování přitom představuje konstantní proces, který potrvá během celého jeho života.


Respektovat znamená nechat volně rozvíjet jeho osobnost
Nejen výchova, ale také respektování jeho způsobu života a bydlení je pro vaše spokojené soužití stěžejní. Pokud například budete mít ambice mazlíčkovo „doupě” všemožně upravovat, se zlým se potážete. Chápeme, že občas rádi rekonstruujete a přizpůsobujete své bydlení novým nápadům a představám - nikoliv však ušáci.

Upravil si volný hadřík pro pohodlné ležení, ačkoliv to z vašeho pohledu vypadá jen jako neuspořádaná a nikterak esteticky vzhledná hromádka textilu? Přemístil si mističku s krmením na jiné místo, než jste mu určili, ale vám to připadá, že to takhle nedává smysl? Na urovnávání a jiné změny zkrátka zapomeňte - vše, co králíček udělá, logiku má a tak mu to vyhovuje nejlépe. Ani vy byste nebyli rádi, kdyby vám někdo neustále přizpůsoboval byt k obrazu svému.


Rituály na denním pořádku
Jste zvyklí dělat každý den některé aktivity ve stejnou dobu nebo stejným způsobem? Třeba že ihned po procitnutí si jdete uvařit hrnek kávy? Anebo že vaše první cesta po příchodu z práce domů vede do ledničky? Tyto činnosti se pomalu staly takovými vašimi rituály, na něž jste zvyklí a bez nichž by váš den nebyl takový, jaký má být.

Ovšem nejste jediní, kdo je pravidelně vykonává. Své vlastní rituály mají totiž i králíčci, kteří jsou na nich dokonce svým způsobem závislí. Jsou to modely chování, na které jsou zvyklí a s nimiž každý den počítají. A pokud nepřijdou, začínají být ve stresu, což jim může značně uškodit.


Relax i zvídavost kdykoliv a kdekoliv
Pokud necháte svému ušákovi dostatek volného prostoru, uvidíte, jak rád prozkoumává a objevuje nová zákoutí i předměty. Nebojácná zvídavost patří k přednostem těchto mazlíčků a každý králíček bude rád, pokud mu dovolíte průzkumné mise podnikat. Pozor ovšem na kabely a další nebezpečné věci, které by ho při jeho výpravách mohly ohrozit.

A když ho jeho výlety unaví, zkrátka si odpočine, kdekoliv se mu zachce. Pokud tedy králíčka nenajdete v kleci nebo někde poblíž, neděste se - určitě bude relaxovat v temném koutku sedačky nebo třeba v botníku.


Kdy a proč na veterinu?
Chování mazlíčka znamená ovšem i méně příjemné záležitosti. Patří mezi ně návštěvy zvířecího pana doktora. Jdete-li s ušákem pouze na pravidelnou preventivní prohlídku a přeočkování jednou či dvakrát do roka, máte oba vyhráno. Králíčci jsou však často náchylní k nemocem a infekcím, které je třeba řešit okamžitě. Mezi ně patří i zdánlivě nepatrné obtíže, jako je třeba nadýmání nebo průjem. Ty dokáží v králičím bříšku nadělat pěkně nebezpečnou paseku.

Ať tak či tak, návštěva veteriny rozhodně nepatří k oblíbeným výletům králíčků. Odnesete je z klidného a známého domova a navíc tuší, že tahle cesta asi nebude nikterak příjemná. Vyhnout se jí ale nemůžete, a tak je nezbytné, abyste byli svému králíčkovi neustále nablízku a utěšovali ho. Mnozí králíčci se naštěstí po návratu domů rychle vzpamatují a pokračují ve svém spokojeném, zajetém stylu života.


Občas se i urazí
Ano, i mazlíčci nám občas vyčiní, že jsme něco špatného provedli. A ušatí chlupáči to umí přímo prvotřídně. Občasným zadupáním a mrzutým zamručením nám rádi dávají najevo svou nespokojenost. A pokud se skutečně prohřešíte, otočí se k vám dokonce zády a „nemluví” s vámi. Jak si v této chvíli králíčka usmířit? Tak jako ve všem případech i tady zaručeně pomůže podrbání za oušky.


Vy a váš králičí kamarád
To vše jsou však jen základní obrysy toho, jak králíčci prožívají svůj život. Každý králíček je jiný a jaký bude zrovna ten váš, mu vtiskuje kombinace jeho vrozených genů a vaší výchovy. Jsme si jistí, že velmi brzy objevíte společnou notu. Poznáte, co má rád a co mu nevyhovuje. Seznámíte se s jeho rituály a objevíte na něm to kouzelné, proč bez výhrady patří mezi neodolatelné domácí mazlíčky.


Autor: Lucie Hušková

Blog - AutorLucie Hušková
ZvířeKrálíci
S králíčkem po boku aneb Seznamte se s jeho životem
Vytvořeno06.10.2015
Abychom Vám zpříjemnili nákup, používá společnost B-export, s.r.o. cookies. Pokud budete nadále využívat naše služby na těchto stránkách, předpokládáme, že souhlasíte s používáním cookies. Rozumím