Ryby v zahradním jezírku

Jezírko s okrasnými rybami na zahradě je jednou z největších ozdob našich zahrad, které bývají často hodny obdivu. Je samozřejmé, že dnešní technické možnosti mohou provoz a údržbu jezírka velice zjednodušit. Přesto musíme mít na vědomí, že jde o živočichy a přírodu, takže tady technika musí trochu stranou.
Jakékoli jezírko bez ryb vypadá smutně, dnes však není problém si ryby či rybky do zahradního jezírka pořídit. Většině zahradních center, a i mnohé obchody na internetu, nabízejí řadu barevně zajímavých okrasných ryb. Je však jednoduché koupit, ale na straně druhé je nutno rybám vytvořit vhodné prostředí k životu.

Jezírko a voda

Voda si v jezírku obvykle vytvoří vlastní prostředí, jenže ryby obecně ekosystém jezírka zatěžují, a jejich přítomnost také vede obvykle ke zhoršení kvality vody. Zhoršuje se především průhlednost vody, a také se zvyšuje riziko možného výskytu řas. Obecně proto platí přímá úměra, že čím více ryb, tím větší zátěž na na jezírko.

Koi kapři.

Krmení ryb

Hlavním problémem údržby vody s rybami je jejich krmení. Je jednoduché si krmení koupit, ale vlastně všechny látky, které jsou v krmivu obsažené, po projití rybím trávicím ústrojím skončí v jezírku. Navíc tam zůstane i to, co ryby samy nesnědí. Do jezírka ale padá listí, různé smetí i další biologický odpad. A to je veliká zátěž na kvalitu vody, proto musíme vodu čistit, filtrovat a i jinak čistit.
Ryby v jezírku je potřeba krmit, už jen proto, abychom ochránili těch několik rostlin, které ve vodě máme před tím, aby je ryby z hladu nesnědly. Vše zkrátka potřebuje péči, znalosti. Základem ale je, že ryby i tak krmíme střídmě.

Filtrace

Již jsme se zmínili i filtraci vody. Pokud si vybíráme filtr do jezírka, měli bychom mít na paměti, že výkony filtrů se většinou udávají pro prázdné nádrže, proto musíme udávané číslo výkonu filtru zmenšit, a čím víc ryb, zejména velkých, o to víc je potřeba si pořídit větší filtr.

Vodní rostliny

Ryby ve vodě mají vliv i na vodní rostliny a to proto, že je některé ryby zkrátka požírají. Přeborníky v tomto směru jsou amur, ale i větší koi kapr. Částečná ochrana bývá možná, když vodní rostliny do jezírka vsazujeme v nádobách, ale můžeme je také obkládat většími kameny. Když ale dopředu budeme třeba chovat koi kapry, ale i pstruhy nebo jiné podobné druhy rostlin žravých ryb, rostlinstvo omezíme.

Druhy ryb

Ryb vhodných do jezírka je velký počet, každý druh by si zasloužil vlastní článek, takže omezme se jen na výčet a krátký popis s tím, že většina druhů se vyskytuje v různých délkových mírách.
Karas zlatý dorůstá do 18 cm, je nenáročný i do menších nádrží, vhodný pro začátečníky. Jeseter ruský dorůstá do 45 cm, má neobrvené vousy před ústním otvorem a několik řad malých hvězdicových kostěných destiček. Jeseter hvězdnatý (90 cm) je jeden z nejkrásnějších jeseterů, má bílé probarvení. Jeseter malý, albín (70 cm) je velmi dekorativní. Vyza velká (až 5 metrů i více), největší známá sladkovodní ryba na světě, dožívá se až 100 let, je to dravec lovící jiné ryby. Veslonos americký (60 cm) má protažený plochý rypec, živí se planktonem, proto je nutno dávat pozor na krmení. Kaprovec čínský (30 cm) dokáže měnit zabarvení v závislosti na okolních podmínkách, chová se v hejnech. Koi kapři (50 cm i více) jsou velmi populární, každá ryba má vlastní vybarvení. Karas Shubunkin (15 cm) je vícebarevný s prodlouženou ocasní ploutví, vhodný i do menších okrasných nádrží. Dále to jsou líni a můžeme se setkat i jinými druhy.

 

Autor: Petr Pokorný

Blog - AutorPetr Pokorný
ZvířeRyby
Ryby v zahradním jezírku
Vytvořeno02.05.2017

Abychom Vám zpříjemnili nákup, používá společnost Top Zoo, s.r.o. cookies. Pokud budete nadále využívat naše služby na těchto stránkách, předpokládáme, že souhlasíte s používáním cookies.

Rozumím