Pták roku 2016 – červenka obecná

Každý rok už od roku 1992 je Českou společností ornitologickou pořádána kampaň s názvem Pták roku. Ta má za úkol přestavit veřejnosti jednoho zajímavého opeřence, přiblížit lidem, jak žije, proč je zajímavý a proč stojí za to se o něj zajímat. Pro rok 2016 získala toto ocenění červenka obecná, malý ptáček rozšířený prakticky po celé Evropě.

Červenka obecná - pták roku 2016

Velice drobné zvíře, které snadno identifikujete

Velikostí nejvíce připomíná vrabce domácího. Délkou těla dosahuje 12 až 14 cm při rozpětí křídel 22 cm. Její hmotnost pak nepřesáhne 18 gramů. Poznáte jí jednoduše podle kulového tělíčka a výrazného dlouhého ocasu. Křídla jsou spíše kratší. Na ploše těla je typická především její oranžová (někdy až do červena zbarvená) náprsenka, která jí dala její jméno. Samce od samičky na první pohled nerozpoznáte, protože mají úplně stejné zbarvení.

Pro červenku je charakteristická její samotářská povaha. Najít se dá v lese, v parku ale i na zahradě. Klidně jí můžeme spatřit i ve městě, kde si jí lze snadno splést s běžným vrabcem. Jejím oblíbeným cílem jsou křoví a živé ploty. Hlavní složkou její potravy je drobný hmyz a larvy, ale na podzim pak nepohrdne ani rostlinnými plody. Samotná červenka se pak často stává obětí větších predátorů, a to i nelétavých – ráda si na ní počíhá třeba kuna nebo lasička.

Plodné období u červenek přichází na jaře a trvá zhruba do začátku léta. V tomto období si samci důsledně střeží svoje území a nebojí se napadnout ani většího soupeře. Samice klade 4-6 vajec, ze kterých se po čtrnácti dnech líhnou mláďata. Ta opouštějí již po dalších zhruba dvou týdnech hnízdo a stávají se samostatnými. Zdá se vám to rychlé? Ano, ale nutno brát v potaz, že červenka se průměrně dožívá pouze jednoho roku. Zhruba po čtvrt roce se začínají mláďata podobat dospělým ptákům, ale teprve po půl roce života už mají i charakteristické zbarvení s červeno oranžovou náprsenkou.

K tomuto ptákovi se pojí i dvě zahraniční zajímavosti. Skandinávská mytologie považovala červenku za ptáka, který byl informátorem boha blesků Thora. Nepřipomíná vám to trochu Krkonošské pohádky a sojku, která donášela Krakonošovi? V Anglii se zase dlouhá léta traduje, že charakteristická náprsenka vznikla, když před tisíci let jedna z červenek zpívala ukřižovanému Kristu a jeho krev zbarvila jí tělo.

 

Autor: Marek Kos

Blog - AutorMarek Kos
ZvířePtáci
Pták roku 2016 – červenka obecná
Vytvořeno04.05.2017

Abychom Vám zpříjemnili nákup, používá společnost Top Zoo, s.r.o. cookies. Pokud budete nadále využívat naše služby na těchto stránkách, předpokládáme, že souhlasíte s používáním cookies.

Rozumím