Potřebuje kočka vitaminy?

Vitaminy jsou z chemického hlediska poměrně nesourodou skupinou látek, která má společnou jednu základní vlastnost: představují nezbytnou složku potravy pro daný organismus, a její nedostatek se z toho důvodu projeví specifickými zdravotními potížemi nebo symptomy. Ne nadarmo je slovo vitamin odvozeno z latinského výrazu vita, které označuje život.

Všichni potřebujeme vitaminy

Z výše uvedené definice vyplývá, že vitaminy jsou pro život nezbytné. Platí to nejen pro lidi, ale rovněž pro zvířata. Některé vitaminy si dokážeme vyrobit sami, jiné nikoliv – a tato schopnost se může u různých organismů lišit. Pro některá zvířata jsou určité vitaminy důležitější než jiné – neexistuje však zvíře, které by vitaminy nepotřebovalo. A jak jsou na tom s vitaminy kočky?

Vitaminové doplňky jen, když jsou potřeba

V přírodě je to zařízeno tak, že všechny nezbytné a životně důležité živiny získává zvíře spolu s potravou. Proto se živí takovou stravou, která tyto složky obsahuje. Pokud však chováme zvíře v domácnosti, může se snadno stát, že některá z důležitých živin mu bude vinou nevhodného krmení chybět. Třebaže krmiva dostupná v obchodě jsou označena jako „kompletní“, ne vždycky se můžeme spolehnout na to, že své kočce nabízíme skutečně všechno, co potřebuje. I to je důvod, proč jsou k dostání speciální vitaminové přípravky pro kočky.

Veterináři a další odborníci se však shodují, že není nutné podávat je kočkám v případě, že jsou zdravé. Chovatelé to sice často dělají v domnění, že tak své kočce „udělají dobře“, ve skutečnosti to však žádný větší efekt nemívá. Přistupte tedy k podávání těchto přípravkům pouze v případě, že se u vaší kočky projevily specifické symptomy odpovídající nedostatku konkrétního vitaminu, nebo pokud vám je přímo doporučí veterinární lékař.

 

Autor: Marek Kos

Blog - AutorMarek Kos
ZvířeKočky
Potřebuje kočka vitaminy?
Vytvořeno25.04.2017

Abychom Vám zpříjemnili nákup, používá společnost Top Zoo, s.r.o. cookies. Pokud budete nadále využívat naše služby na těchto stránkách, předpokládáme, že souhlasíte s používáním cookies.

Rozumím