Piroplazmóza - onemocnění, které způsobují klíšťata

Jaro je tu a s ním i příval klíšťat, která potrápí vaše čtyřnohé miláčky, především ty, kteří se rádi povalují v trávě. Klíšťata jsou pro ně nepříjemná nejen svou přítomností, ale i tím, že přenáší řadu onemocnění. Jedním z nich je také piroplazmóza a právě té je věnován dnešní článek. Chraňte vašeho čtyřnohého přítele s pomocí ampulek či ochranného obojku, abyste ho tohoto zákeřného onemocnění ušetřili.

Pes piroplazmóza.

Co je to piroplazmóza?

Tímto onemocněním mohou být postiženi psi, ale i jiní domácí mazlíčci. Je způsobeno jednobuněčnými organismy, které se jmenují piroplazmy. Ty napadají červené krvinky a dochází ke vzniku anémie, tedy chudokrevnosti. Dochází též k nebezpečné intoxikaci psího organismu.

Jak psa chránit?

Pokud pes prodělá piroplazmózu, bohužel si proti ní nevytvoří přirozenou budoucí ochranu. Dnes však již existuje vakcína proti tomuto onemocnění. Jestliže pes není proti piroplazmóze očkován, měli byste ho chránit především před klíšťaty, která piroplazmózu způsobují. Zvolte vhodnou prevenci, která vyhovuje vám a vašemu psovi ve formě pipet, sprejů či antiparazitních obojků.

Pes piroplazmóza.

Jak onemocnění probíhá?

Mezi příznaky onemocnění patří zvýšení tělesné teploty, únava, letargie, odmítání stravy a moč psa má červenohnědou barvu. Při těchto příznacích ihned navštivte vašeho veterináře. Návštěvu příliš neodkládejte, aby byly dopady této nemoci na zdraví psa co nejmenší.

Léčba

Přenašeči nemoci jsou klíšťata, s kterými se pes setkává při procházkách v přírodě. Onemocnění se již dále nepřenáší z jednoho psa na druhého. Léčbu zajišťují speciální preparáty, které působí proti infekci. Ty však nezbaví psa intoxikace zcela a mají řadu vedlejších účinků, proto je vhodné léčbu doplnit o podpůrné prostředky, jako je železo, vitamín B, prostředky na podporu činnosti jater, srdce a ledvin. Vždy však postupujte podle doporučení veterináře.

 

 Autor: Petr Pokorný

Blog - AutorPetr Pokorný
ZvířePsi
Piroplazmóza - onemocnění, které způsobují klíšťata
Vytvořeno12.05.2017

Abychom Vám zpříjemnili nákup, používá společnost Top Zoo, s.r.o. cookies. Pokud budete nadále využívat naše služby na těchto stránkách, předpokládáme, že souhlasíte s používáním cookies.

Rozumím