Nejčastější chyby při chovu morčat

Říká se sice, že chybovat je lidské, ale dokud jde o relativně nepodstatné omyly, jako zapomenout si koupit mléko, můžete nad tím mávnou rukou. Pokud na vás ale závisí takový úžasný mazlíček jako je morče, měli byste se vyvarovat chyb, které můžou vést nejen k nespokojenému a depresí trpícímu mazlíčkovi, ale často může jít také o jeho zdraví.

Špatný výběr klece

Nejčastější problém vzniká už při pořizování morčete, kdy sáhnete po malé kleci pro hlodavce nebo si řeknete, že morče určitě může bydlet v kleci po křečkovi. V obou případech se jedná o krok špatným směrem.

Morče je mnohonásobně větší než křeček a proto jsou klece pro morčata daleko větší a nesahají ani tak do výšky jako do šířky.

Špatná podestýlka

S klecí souvisí i to, jak bude vybavená. Vše začíná už u výběru vhodné podestýlky. Podobně jako u klecí, mají chovatelé často pocit, že stačí koupit klasické piliny pro křečky, a morče si vystačí. V zásadě ano, ale je lepší neriskovat, protože špatně zpracované dřevo může morče snadno vdechnout a nekvalitní piliny tak způsobí vašemu mazlíčkovi problémy s dýcháním.

Mnohem lepší volbou než piliny a hobliny je lisovaná podestýlka pro hlodavce, která bude vašemu mazlíčkovi svědčit mnohem víc.

Nedostatek pozornosti

Morčata potřebují nemalé množství pozornosti. V případě, že ho budete dlouhodobě zanedbávat, protože nejste doma nebo nemáte čas si s ním hrát a povídat, bude morče trpět depresí a může se zhoršit i jeho zdravotní stav.

Vybrat správnou hračku pro hlodavce je sice dobrý začátek, ale pokud víte, že se nebudete morčeti věnovat tolik, kolik by si zasloužilo, zvažte buď koupit jiného mazlíčka nebo si pořiďte morčata dvě. Uvidíte, že v páru budou daleko spokojenější.

Zanedbání péče

Tento problém velice úzce souvisí s nedostatkem času na péči o morče. Morče potřebuje dohled i v jiných věcech než jen v přísunu vody a krmení. Jedním z často opomíjených aspektů je například zastřihávání drápků, bez kterého se morče neobejde. Snad ještě důležitější je pravidelný úklid klece. Nahromaděný nepořádek může morčeti oslabit imunitu a nehygienický prostředí v i mimo klec je často původcem nebezpečných onemocnění.

Děti to s morčaty umí

Není úplně pravdou, že morče je ideální pro malé děti. Může být, ale jen pokud děti projdou stejným výcvikem jako morče. Vše začíná u toho, jak správně držet morče. Pokud bude v nehlídané chvíli dítě držet morče pod hlavičkou, převalovat je nebo s ním různě nešetrně hýbat v domnění, že je to hra, může malé dítě morčeti velice snadno ublížit. A to nejen fyzicky. Morče si může odvyknout na lidi, může se stát agresivním a pak už nepomůže nic než opatrná péče a zdravý odstup.

 

Autór: Pavel Skoták

Blog - AutorPavel Skoták
ZvířeHlodavci
Nejčastější chyby při chovu morčat
Vytvořeno21.04.2017

Abychom Vám zpříjemnili nákup, používá společnost Top Zoo, s.r.o. cookies. Pokud budete nadále využívat naše služby na těchto stránkách, předpokládáme, že souhlasíte s používáním cookies.

Rozumím