Kočky a mléko

Velké množství majitelů koček podává svým svěřencům v dobré víře mléko. Kdo by se také divil, vždyť od pradávna jsou kočky vyobrazovány s miskou mléka. To má historickou spojitost s tím, že kočky se zdržovaly v blízkosti kravínů, kde pro ně bylo dostatek tepla a také myši, které kočky loví. Za odměnu jim lidé dávali mléko kvůli jeho výživové hodnotě, která však pro kočky, jakožto šelmy, není z hlediska správné výživy koček úplně vhodná. Proč?

Mléko podle jeho složení rozdělujeme na albuminové a kaseinové.

Kaseinové mléko je takové, kde hlavní bílkovinou je kasein. Je typické pro přežvýkavce, tedy pro krávy, kozy, ovce, velbloudy a buvoly.

Albuminové mléko je mléko, které produkují býložravci, všežravci a masožravci. Jeho hlavní bílkovinou je albumin a svá mláďata s ním krmí koně, prasata, lišky, psi, kočky, ale i lidé.

Z výše uvedeného je patrné, že kravské mléko má jiné složení než to, které je pro kočky od přírody určeno. Dospělé kočky nemají enzymy, které tráví kasein a působením žaludečních šťáv kočky se mléko srazí a nelze strávit. Vzhledem k tomu, že mléko prochází pasterizací, sterilizací a dalšími složitými procesy, nemá pro kočky téměř žádnou výživnou hodnotu a tak je zbytečné, aby kočka trpěla plynatostí, řídkou stolicí a bolestí břicha.

V případě, že bychom kočce chtěli oživit jídelníček mlékem, je lepší zvolit mléko kozí nebo ovčí, ta jsou pro trávicí trakt kočky méně dráždivá. Lze také použít kysané mléčné výrobky, které už kočka trávit zvládne. Dobré je taky kondenzované mléko ředěné vodou v poměru jedna ku jedné.

Nejlépe je ale použít speciální mléka pro kočky, která mají snížený obsah laktózy.
Nezapomeňme také na to, že mlékem nelze nahradit vodu. Kočka by vždy měla mít k dispozici čerstvou vodu a to i v případě, že jsme ji zrovna nabídli mléko ať už ovčí, nebo speciální pro kočky.

 

Autor: Marie Dobertová

Blog - AutorMarie Dobertová
ZvířeKočky
Kočky a mléko
Vytvořeno11.04.2017

Abychom Vám zpříjemnili nákup, používá společnost Top Zoo, s.r.o. cookies. Pokud budete nadále využívat naše služby na těchto stránkách, předpokládáme, že souhlasíte s používáním cookies.

Rozumím