Hmyz jako domácí mazlíček

Jedna noha, druhá, třetí, čtvrtá, pátá a šestá! Hlavně ať žádný kousek nechybí. S takovým svědomím si vybírají chovatelé brouky, kteří propadli své vášni – chov exotického hmyzu. Je to ten druh koníčku, který rozhodně každé návštěvě vyrazí dech a ona zůstane hypnotizovaně stát před insektáriem. Někteří se ušklíbnou, zkřiví tvář, jiní fascinovaně budou pozorovat, co to šustí mezi listím, až neodolají a sami si nějakého hmyzáka pořídí. Proč? Je to něco nového, neotřelého, časově nenáročného s vysokou variabilitou druhů, barevných forem a velikostí.

 

Až z východu
Trend exotického hmyzu k nám do České republiky přichází z asijských zemí. Nejsilnější vlna vlivu se valí až z Japonska a Taiwanu, kde mají vlastní speciální obchody s chovatelskými potřebami pro úspěšný chov šestinohých členovců včetně samotných brouků v různých vývojových stádiích a z různých koutů světa.

 

Hmyz, který nejvíce frčí u nás
O první tři příčky žebříčku se dělí hlavně zlatohlávci, nosorožíci a madagaskarští švábi. Jenže ani tohle není základní škála a lidé si s oblibou pořizují kudlanky, lupenitky, strašilky, roháče nebo  pestře barevné formy motýlů.

 

Brouk královský
Ze zlatohlávků dominuje goliáš obrovský (Goliathus regius) z jihovýchodní Afriky pro své zbarvení a velikost. Je to jeden z největších druhů zlatohlávků a obvykle dorůstá velikosti až 11 cm. Charakteristickým znakem tohoto brouka je způsob letu a zvuk, který připomíná letící helikoptéru. Cena goliáše se může vyšplhat až k desetitisícům českých korun, vždy záleží, jak je daná forma vzácná. Obecně zlatohlávkové patří bezesporu k nejčastěji sbíraným skupinám a stává se, že i nepříliš vzácné druhy se prodávají za příliš vysoké ceny. Vývoj zlatohlávků v larválním stádiu trvá dva až tři roky, následně metamorfují do podoby brouka, v níž žijí pouhých 3 – 6 měsíců.

 

Bojovník nosorožík
Podobný vývoj a délku života jako zlatohlávkové mají i nosorožíci. Mnohé chovatele fascinují právě svou velikostí, která se pohybuje mezi 5 – 13 cm, majestátními rohy, bojovným chováním a také v neposlední řadě i velikostí jejich larev jako lidská dlaň. Cena larvy nosorožíka se pohybuje kolem několika stovek, ale může dosáhnout i tisícovky. Larva se živí trouchnivým dřevem a hojně se používá i listová hrabanka, zatímco dospělý brouk (imago) si pochutnává na přezrálém ovoci – banán, broskev, švestky, meloun a někdy i jablka. V současné době lze nosorožíky a brouky obecně přikrmovat i speciálním ovocným želé, na němž se nerodí otravné a záludné ovocné mušky.

 

Nosorožík kapucínek larva.

 

Syčící mazlík
I mezi šváby jde najít vskutku unikáty a jedním z nich je šváb madagaskarský (Gromphadorhina portentosa). Vyniká inteligencí, gigantickým vzhledem (až 10 cm) a syčivými zvuky, které vydává při vyrušení nebo k zahnání nepřítele. Během manipulace bývá klidný a nehrozí pokousání, jen se musí dávat pozor na jeho ostnaté končetiny. K výhodám chovu tohoto švába je jejich lenost k rozmnožení, a pokud se zadaří, samička vypustí 20 – 30 bílých nymf (časem se zabarvují). Dospívají poměrně pozdě a jejich vývoj trvá 10 – 12 měsíců. Celkově žijí dva až tři roky. Jako většina brouků i švábi si pochutnávají na ovoci a zelenině.

 

Šváb madagaskarský.

 

Chovné nádrže
Hmyz je poměrně nenáročný na prostor, a proto se k jeho úspěšnému chovu využívají uzavíratelné plastové krabice s větracími otvory, fauna boxy, akvária, ale i terária – insektária. Jako podklad se používá lesní hrabanka (buková nebo listová) a obydlí se dá zkrášlit nejrůznějšími větvemi, kořeny, šiškami a mechem, čím se vytvoří jedinečný kousek přírody, na který je radost pohledět.

Autor: Monika Balcárková

Blog - AutorMonika Balcárková
ZvířeHmyz
Hmyz jako domácí mazlíček
Vytvořeno12.05.2015

Abychom Vám zpříjemnili nákup, používá společnost Top Zoo, s.r.o. cookies. Pokud budete nadále využívat naše služby na těchto stránkách, předpokládáme, že souhlasíte s používáním cookies.

Rozumím