Cestování s kočkou - 1. část - Než vyrazíte na cesty

Léto vrcholí a pro mnoho z nás se plánování dovolené stává denním chlebem. Ještě než ale vyrazíte na cestu, musíte se rozhodnout, co s vaší kočičkou. Nechat ji doma a zařídit hlídání, nebo ji vzít sebou na cesty? Toť otázka. Odpověď na ni vám sice nedáme, ale zato vám můžeme poradit, čím vaši kočičku vybavit a co zařídit ještě před tím, než se vydáte na první letošní dovolenou.

 

Kočka v kufru.

 

První, a pro pohodové cestování zcela nezbytnou věcí, je očkování. V České republice sice očkování kočiček není povinné, přesto je pro klidnou dovolenou důležité. Nikdy nevíte, do jakého prostředí přijedete. V hotelu, kam mohou lidé vzít své domácí mazlíčky, mohla ještě před vaším příjezdem klidně pobývat nemocná kočička a i když je prostředí na první pohled čisté, v ovzduší, v kobercích i v čalounění mohou nakažlivé bacily klidně přežívat i po velmi dlouhou dobu. Ačkoliv jsou taková místa pečlivě uklízena, pravděpodobnost, že jsou všechny místnosti vysvíceny germicidní lampou, která jako jediná spolehlivě zlikviduje nebezpečné infekční bakterie, je minimální. Očkování dokáže vaši kočičku před takovou neviditelnou hrozbou ochránit a vám tak ušetří spoustu peněz, které byste jinak vynaložili za léčbu.

Rozhodnete-li se vycestovat do zahraničí, naprostou nutností je platný cestovní pas. Ten vám vydá certifikovaný veterinární lékař, ovšem pouze pod podmínkou, že budou splněny všechny potřebné náležitosti. První z nich je průkazná identifikace kočičky, tedy čip zaevidovaný v patřičném registru. Druhou podmínkou je potom platné očkování proti vzteklině, provedené nejpozději 21 dní před odjezdem do zahraničí a zaznamenané v cestovním pasu. Některé země navíc vyžadují odčervení konkrétní účinnou látkou, které musí být, stejně jako očkování či přeočkování proti vzteklině, provedeno v patřičném časovém rozmezí a správně zaznamenáno v cestovním dokladu. Nikdy také nezapomeňte vyplnit veškeré údaje o vaší kočičce a hlavně o vás. Chcete-li cestovat za hranice Evropy, ověřte si podmínky pro cestování se zvířaty. Některé země totiž navíc vyžadují také konkrétní laboratorní testy.

Počítejte s tím, že při celní kontrole bude nutné vyndat kočičku z přepravního boxu. Abyste zajistili její maximální bezpečí, vybavte ji pohodlný obojkem nebo postrojem s vodítkem, který nejen usnadní manipulaci při celní kontrole, ale v případě stresové situace zabrání jejímu útěku a udrží ji tak v bezpečí.

 

Autor: Kateřina Dobešová

Produkt nebyl hodnocen
Diskuze
Diskuze k článku
Máte otázku? Zajímá vás konkrétní detail? Zeptejte se nás.
Položit dotaz
Nový dotaz
Vaše jméno:
Váš e-mail:
(E-mail nebude zveřejněn)
Nadpis:
Text příspěvku:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
(E-mail nebude zveřejněn)
Text příspěvku:

zasilkovna

 

 

 

 

 

Chyba při zobrazování komponenty 'LabetUcPopup'