Agama vousatá – Krmení

Agama vousatá patří k omnivorním živočichům, tzn. přijímá rostlinnou i živočišnou potravu, a tedy její jídelníček je značně pestrý i v zájmovém chovu. Ale už v průběhu krmení se ukáže, že agama nechce žrát všechno, co se jí nabídne, a třeba dává přednost jen vybrané stravě. Na tom není nic špatného a chovatel si s tím nemusí tolik lámat hlavu.

 

Agama vousatá v teráriu.


Živočišná potrava
Mláďata agam vousatých preferují živočišnou složky potravy a měla by tvořit až 70% z celého jídelníčku. Zbytek tvoří rostlinná strava, na které se časem mládě rozkrmí. U dospělého jedince je tenhle poměr obrácený (70 % rostlinné a 30 % živočišné složky). Může se stát, že agama odmítá příjem zeleného a zkrátka si ho nevšímá. I ve volné přírodě agama dá přednost skákajícímu sarančeti než zelenému lístku. A jakými dobrotami rozhodně agamy nepohrdnou? Nejběžnějším krmením jsou různé druhy cvrčků: cvrček domácí (Acheta domestica) a cvrček banánový (Gryllus assimilis). Oba druhy cvrčků lze sehnat v obchodech s chovatelskými potřebami anebo na teraburzách. Taktéž agamy mají rády sarančata: saranče stěhovavé (Locusta migratoria) a saranče všežravé (Schistocerca gregaria), ale také různé druhy červů: zejména larvy brouků potemníků. Mláďatům do čtyř měsíců se servírují mouční červi (Tenebrio molitor), zatímco starší agama si smlsne už na larvě potemníka (Zophobas morio). Oboje se používá hlavně jako pamlsek, než plnohodnotná strava. Obsahují totiž velké množství chitinu, což agamám způsobuje zácpu a střevní potíže. Švábi mají taktéž své čestné místo na agamím jídelníčku. Oblíbení a dobře dostupní jsou švábi argentinští (Blaptica dubia). Potravu lze příležitostně zpestřit i holátkem laboratorní myši. Dospělé agamy si hravě poradí s holátkem potkana či krysy.


Smýkaný hmyz
Oblíbenou sezónní krmnou záležitostí je smýkaný hmyz, který jde nachytat pomocí síťky od jara do podzimu. Nachytaný hmyz slouží zároveň jako přirozený a plnohodnotný zdroj vitamínů a minerálů. Smýkací síť je tvořená sítí z plátna, jemného silonu, dobře poslouží i záclonovina, upevněná ke kruhovému kovovému rámečku a připevněná na tyči. Smýkavým pohybem ve tvaru ležaté osmičky se přejíždí hranou sítě po vrcholcích rostlin na chemicky neošetřených loukách. Konec sítě se potom zaškrtí a obsah se vysype do sklenic se širokým hrdlem. Součástí úlovku mohou být i živočichové, které naší terarijní mazlíčci nepřijímají nebo můžou být pro ně nebezpečné (např. klíšťata), tudíž se smýkaný hmyz musí vytřídit. Také se dává pozor při lovu na chráněné druhy! Nejlepší počasí ke smýkání je suchý a bezvětrný den.


Rostlinná potrava
Z rostlinné strany agamy dobře přijímají čínské zelí, brokolici, rukolu a polníček. Pozor na ledový salát, ten agamy nadýmá. Z toho důvodu se do jídelníčku ani nezařazuje. Naopak oblíbenou lahůdkou je pampeliška – smetánka lékařská. Pochutnají si jak na listech, tak na žlutých květech, které je magneticky přitahují. Některé agamy si zamilují i květy sedmikrásek, hluchavku, jetel luční a plazivý, kopřivy či jitrocel kopinatý.
Z ovoce agamy neodmítnou jablka, hrušky, banán, broskve, maliny, ostružiny, ale i meloun. Do agamí stravy rozhodně nepatří citrusy, jelikož odvápňují. I zeleninou lze agamám zpestřit stravování. Mají rády okurku, žlutou a červenou papriku, mrkev (kvůli vysokému obsahu beta-karotenu mohou agamy zčervenat, ale po několika dnech až týdnech zbarvení zmizí).


Vitamíny a minerální přípravky
Vitamíny a minerály hrají důležitou roli i ve správném vývoji agam, krom toho podporují zdravý růst a celkový stav jedince. Bez nich by agamí jedinec strádal, apaticky polehával, křivice by na sebe nedala dlouho čekat, až by mohlo dojít k úhynu ještěra. Používají se běžně dostupné preparáty jako Roboran H či Reptivit. Do rukou začátečníka je naprosto nevhodný Combinal AD3, jelikož u něj rozhoduje každá kapka a snadno se ním terarijní jedinec může předávkovat. Výborným zdrojem vápníku bývá sépiová kost nadrcená na malé kousky (velikost uvařené čočky) nebo skořápky od vajíček. Servírují se zvlášť v misce, aby si agama mohla kdykoliv zobnout.


Frekvence krmení
Mláďata do čtyř měsíců se krmí dvakrát denně a v takovém množství, co jejich pupek dokáže do sebe nasoukat. Od čtyř do deseti měsíců postačí jednou denně. Dospělou agamu postačí krmit 3 – 4 x týdně. Množství živočišné potravy se potom omezuje na max. 5 cvrčků denně. Agamy totiž dokážou spořádat i 30 cvrčků na posezení a potom zbytečně tuční.


Pitný režim
Každé zvíře by mělo mít ve svém teráriu misku s vodou. Ačkoliv agamy pocházejí ze suchých oblastí Austrálie, i ony se rády napijí. Mláďata obvykle přijímají vodu během rosení, kdy olizují kapky zachycené na skle či dekoracích. Dospělá zvířata se rosit nemusí, ale dopřávají se jim (stejně jako mláďatům) pravidelné koupele, během nichž se taktéž napojí.

 

Agama vousatá ve vodě.

 


Autor: Monika Balcárková

Blog - AutorMonika Balcárková
ZvířePlazi
Agama vousatá – Krmení
Vytvořeno29.10.2015
Abychom Vám zpříjemnili nákup, používá společnost B-export, s.r.o. cookies. Pokud budete nadále využívat naše služby na těchto stránkách, předpokládáme, že souhlasíte s používáním cookies. Rozumím