Afghánský chrt

Velmi hrdý pes, který se o přízeň člověka nikdy nebude sám ucházet. Dobře vychází s dětmi, ale děti ho musí respektovat. K cizím lidem je nedůvěřivý až odmítavý. Hodí se do aktivní rodiny, která mu zajistí dostatek pohybu a fyzické zátěže. Základní informace

 PESFENA
VÁHA (KG)23 - 2723 - 27
VÝŠKA (CM)68 - 7463 - 69
DÉLKA HŘBETU (CM)60 - 6560 - 65
OBVOD KRKU (CM)40 - 5240 - 52
CELKOVÝ DOJEM

vyhlížející pes s hrdě nesenou, dlouhou
hlavou a krásnou srstíhlížející pes s hrdě nesenou, dlouhou
hlavou a krásnou srstí


POVAHA

inteligentní, nezávislý a samostatně
uvažující, ostražitý a odvážnýinteligentní, nezávislý a samostatně
uvažující, ostražitý a odvážný


SRST

dlouhá, hedvábná, hustá a přiléhavá, na
hřbetu a obličeji je krátká, všechny barvy,
často s tmavou maskou na obličejidlouhá, hedvábná, hustá a přiléhavá, 
na hřbetu a obličeji je krátká, všechny barvy,
často s tmavou maskou na obličeji


PRŮMĚRNÝ VĚK12 - 14 let12 - 14 let
NÁROČNOST NA VÝCHOVUnáročnýnáročná
NÁROČNOST NA POHYBnáročnýnáročná
FCIchrtichrti


Povaha plemene


Mezi nejcharakterističtější rysy afghánského chrta patří důstojnost, vznešenost, hrdost, majestátnost a nezávislost. Vůči své rodině je citlivým a laskavým společníkem, který se chová k ostatním ve své smečce jako rovný k rovným. S dětmi vychází dobře, ale více se hodí do rodiny s odrostlejšími dětmi, které ho budou respektovat. K cizím lidem je často přezíravý, zdrženlivý a nedůvěřivý, až odmítavý. Tito psi oplývají notnou dávkou sebevědomí, ale také rezervovaností až zdrženlivostí na jedné straně a impulzivností až divokostí na straně druhé, což na jeho majitele klade vyšší nároky během výchovy. Je potřeba mít určité zkušenosti, schopnost dávat vlídné, ale přitom důrazné povely a především oplývat velkou míru tolerance. Afghánský chrt totiž není pes, který vždy a bez výhrad uposlechne. Toto plemeno také potřebuje velmi mnoho pohybu a fyzické zátěže.Původ


Za předchůdce jsou považováni chrtovití psi afgánských pastevců, kteří se na území dnešního Afghánistánu vyskytovali již v prvním tisíciletí našeho letopočtu. Pro svou vytrvalost a rychlost byli využíváni k lovu vlků, lišek a vysoké zvěře.


Do Evropy se první chrti dostali v roce 1897. Dovezl je Angličan B. Muray a Velká Británie má dodnes nad tímto plemenem patronát. V evropském prostředí však již afghánský chrt neplní své původní poslání, ale patří mu spíše role společníka nebo závodníka při chrtích dostizích. Tento moderní afgánský chrt je však již produktem chovatelských snah britských chovatelů. Od svých předků se výrazně odlišuje, a to jak délkou srsti, tak i celkovou ušlechtilostí.


První původní afghánští chrti, přímo z Afghánistánu, byli dovezeni do Moskvy začátkem 70. let jako dar nové prokomunistické vlády Afghánistánu vládě SSSR. Až do r. 1986 každý chrt v SSSR automaticky patřil do Klubu myslivecké kynologie a musel složit zkoušku z výkonu (lovu).


Zjevný nesouhlas existujícího standardu k „západnímu“ podtypu afghánského chrta s rozvíjející se skupinou „aborigenních“ afghánských chrtů a naopak pochybná schopnost západního afghanhounda složit potřebnou zkoušku (dlouhá upravená srst a nezájem o lov byla často osudnou překážkou na lovecké zkoušce) vedl k oficiálnímu rozdělení afghánských chrtů v SSSR na Show afghán hounda (s chovem a výstavním ohodnocením podle standardu FC a Aborigenního afghánského chrta (u kterého byl první standard sestaven r. 1985).


Standardy a charakteristické rysy


Afghánský chrt je velký a silný pes, který na první pohled zaujme svou krásnou hedvábně jemnou srstí, přičemž jsou přípustné všechny barvy a kombinace. Má dlouhou hlavu, černý nebo temně hnědý čenich a svislé, přiléhající uši. Hluboký hrudník a rovný hřbet je zakončen nízko posazeným ocasem se smyčkou. Končetiny jsou dlouhé a silné s velkými a dobře osrstěnými tlapami.Využití plemene


Ačkoliv je afghánský chrt vhodný i pro chov v bytě, je nutné mu zajistit dostatek pohybu. Ve volné přírodě však loví vše, co se hýbe, proto předpokladem pro volný výběh je dokonale zvládnutý výcvik poslušnosti.


 


Za fotografie děkujeme chovatelské stanici Faradella.

Produkt nebyl hodnocen
Diskuze
Diskuze
Máte otázku? Zajímá vás konkrétní detail? Zeptejte se nás.
Položit dotaz
Nový dotaz
Vaše jméno:
Váš e-mail:
(E-mail nebude zveřejněn)
Nadpis:
Text příspěvku:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
(E-mail nebude zveřejněn)
Text příspěvku: