Obezita u koček

Kočky, narozdíl od psů, od přírody sklon k tloustnutí nemají. Když se tedy setkáme s obézní kočičkou, většinou jde o kočku, která je chována doma a má neustálý příjem kvalitního krmiva. Nadváha pak může vzniknout poměrně snadno, protože je v nerovnováze příjem a výdej energie.

 Kočka nadváha, obezita

Obezita není jen pár kilo navíc, jedná se o závažnou nemoc, kterou není radno podceňovat. O obezitě se u koček můžeme bavit, když je jejich hmotnost o 15 - 30 % vyšší než ideální váha. Obezitu bohužel doprovází i problémy s imunitou, zhoršení kvality srsti a kůže, onemocnění kardiovaskulárního systému, poškození pohybového aparátu, artróza,  potíže s dýcháním a také cukrovka. Kočky jsou lenivější a tak se méně pohybují, čímž nepodporují činnost střev a zažívání se zhoršuje. Zvýšená hmotnost má dopad na celkovou pohodu a kvalitu života kočky, ale také může její život významně zkrátit.

Jak poznat, že je kočka obézní a jak obezitu řešit?

U kočky s normální váhou vidíme linii pasu a jsme schopni nahmatat žebra a kyčle. Nejlepší je ale navštívit veterináře, který kočičku vyšetří. Odebere ji krev, aby zjistil v jakém stavu jsou její jednotlivé orgány jako játra, ledviny a srdce.

To je potřeba hlavně proto, aby mohla být dieta přizpůsobena zdravotnímu stavu kočičky. Maximální pokles hmotnosti, který hubnoucí kočičce nezpůsobí problémy, je 0,5 - 1% tělesné hmotnosti za týden, protože je zde riziko postižení jater ztukovatěním. Kvůli tomu je potřeba, aby během hubnutí byla kočka pod dohledem veterináře, který vám poradí postupy a výživová doporučení, aby hubnutí bylo opravdu úspěšné.

Léčit obezitu je poměrně náročné a zdlouhavé, proto je nejlepším lékem prevence.

 

Autor: Marie Dobertová

Blog - AutorMarie Dobertová
ZvířeKočky
Obezita u koček
Vytvořeno10.05.2017

Abychom Vám zpříjemnili nákup, používá společnost Top Zoo, s.r.o. cookies. Pokud budete nadále využívat naše služby na těchto stránkách, předpokládáme, že souhlasíte s používáním cookies.

Rozumím