Nosework

Čich psa je až čtyřicetkrát dokonalejší než ten lidský. Díky obrovské ploše čichové sliznice a množství čichových buněk je pes schopen rozpoznat miliony jednotlivých pachů. Evoluce vytříbila psí čich k naprosté dokonalosti a lze říci, že je pro psa životně důležitým smyslem. V mnoha situacích na něj totiž spoléhá daleko víc než na zrak, který je klíčový pro člověka.

Psí čumák ve službách člověka

Takových fascinujících schopností tohoto psího smyslu si samozřejmě nelze nepovšimnout. Člověk se naučil využívat psího čichu pro své vlastní potřeby a již odpradávna tak psi pomáhají stopovat kořist při lovu, vyhledávají pohřešované osoby nebo oběti katastrof a pátrají po drogách či bombách. A nadšení milovníci psích sportů nedávno přišli s nápadem, jak psí čich zapojit i do této oblasti. Než jej využívat pouze pro práci, proč nespojit příjemné s užitečným a trochu si se svým chlupatým přítelem pohrát? Zkrátka psí sporty bez kapky nudy!

Nosework se představuje

Je tomu necelých deset let, kdy se ve Spojených státech zrodil nový psí sport s názvem nosework, doslova tedy „práce nosem“. Je vlastně skoro až s podivem, že s tím nápadem nepřišel některý z chovatelů již dávno před tím, neboť princip je skutečně velmi jednoduchý. Jak název napovídá, tento kynologický sport využívá vybroušené schopnosti psího čichu a kombinuje je s adrenalinem při vyhledávání pachových vzorků. Na rozdíl od běžných situací, kdy se pes využívá pro závažné důvody (například vyhledání mrtvoly v sutinách) zde však vůbec o nic nejde. Cílem je pouze zábava, a to pro všechny účastníky – jak ty dvounohé, tak čtyřnohé.

Pro čivavu i dobrmana

Jako vzorky jsou v případě noseworku používány různé aromatické látky, které má pes za úkol vyhledat ve složitém terénu. Obvykle jde o kus skořice nebo pomerančovou kůru, případně éterické oleje. Předchází tomu samozřejmě pečlivý výcvik, který probíhá na principu imprintingu (vtištění). Při něm se pes zpravidla pomocí klikru učí, na který pach a jakým způsobem má reagovat.

Nespornou výhodou noseworku je to, že je vhodný pro všechna plemena psů. A protože psi milují každou příležitost, kdy mohou potrápit své čichové buňky, buďte si jistí, že ať už chováte čivavu nebo dobrmana, nosework ho rozhodně bude bavit. Psí čumák se jednoduše dříve nebo později zapojí úplně vždy. Pokud si nosework zamilujete i vy, nic pak už nebrání zúčastnit se nejrůznějších soutěží a závodů. Od roku 2014 je totiž nosework zásluhou Kristýny Dostálkové a Kláry Hlubocké dostupný i pro české chovatele a má dokonce vlastní zkušební řád.

 

Autor: Marek Kos

Blog - AutorMarek Kos
ZvířePsi
Nosework
Vytvořeno06.04.2017

Abychom Vám zpříjemnili nákup, používá společnost Top Zoo, s.r.o. cookies. Pokud budete nadále využívat naše služby na těchto stránkách, předpokládáme, že souhlasíte s používáním cookies.

Rozumím