Neonka obecná

Když si někdo pořídí první akvárium, určitě v něm bude jednou z prvních rybek neonka obecná. Jinak ji také říkáme tetra neonová či latinsky Paracheirodon innesi. Jde o drobnou sladkovodní rybku z čeledi tetrovití, která pochází z řek, které se vlévají do Amazonky v podhůří peruánských And, jsou tedy z Brazílie, Kolumbie a Peru. Neonky byly objeveny v roce 1936 a již následující rok se objevily i v Evropě, u nás až po roce 1945.

Popis

Samečci jsou štíhlí s rovnými bříšky a jejich svítící modrý pásek je nelomený, sameček bývá dlouhý až 3,5 cm. Samičky jsou zejména v bříšku zavalitější a mají svítící pásek pod hřbetní ploutví obloukovitě prohnutý směrem dolů, dorůstají do délky 4 cm.

Životní prostředí

Neonky mají rády prostornější a středně zarostlá akvária s prokysličenou vodou. Na dně by měl být nejlépe hrubozrnný písek kombinovaný s pláty břidlice a vyluhovanými kořeny s různými úkryty. Tvrdost vody by neměla přesáhnout 8°N a neutrální hodnotu pH (pH 7). Teplotu vody, která by se měla častěji obměňovat, mají rády mezi 20 až 24 °C. Neonky se obvykle pohybují v hejnech, doporučuje se jich víc jak deset, spíše při dnu, kde hledají potravu kolem kamenů a kořenů a kdy se proti tmavšímu pozadí při pohybu podobají smaragdům.

Rozmnožování

V době tření samečci bojují o samičky, a jsou také sytěji zbarveni, tehdy jsou břišní partie samiček objemnější, takže se snadno pozná jejich pohlaví. K vytírání je pro ně důležitá čerstvá a velmi měkká voda (6,2 PH) při nižší teplotě asi do 22°C, útlum pohlavního pudu vyvolává starší, tvrdá a kyselá voda a také přechodný nedostatek potravy. Rozmnožovat je necháváme nejlépe ve dvou až desetilitrových celoskleněných nádržích s vytíracím roštem na dně. Pár se může vytřít do jemnolistých rostlin, ale po vytření dospělé odlovíme, aby jikry nesnědli. Těch samička naklade 20 až 50, a ty po 8 až 10 dnech uzrávají. Pro vývoj a následný růst plůdku je důležitá správná teplota a tvrdost vody. Nejlepší výsledky jsou dosahovány při tření jednotlivých párů, i když se v profesionálních pěstírnách k tomu nasazují celá chovná hejna.

Chov plůdku

Chovné akvárium by mělo být osázené rostlinami a ne rybkami přeplněné. Plůdek by měl mít sníženou teplotu vody asi na 20°C, krmí se po 48 hodinách rozmělněnými vločkami nebo danfií. Voda se nevyměňuje, ale dobře filtruje a provzdušňuje. Po 2-3 dnech zvýšíme teplotu na 23°C. Vodu řádně vyčistíme, vyměníme třetinu vody a odkalíme. Rozmnožování neonek není vhodné pro začátečníky.

Spolubydlící

Neonky můžeme chovat jen s některými jinými druhy rybek, například s neonkami červenými, rasborami, klínoskvrnitými, tetrami kožskými, skalárami a jinými menšími mírumilovnými druhy.

Krmení

Neonky jsou všežravé a v žádném případě nepoškozují rostliny.

 

Autor: Barbora Darebná

Blog - AutorBarbora Darebná
ZvířeRyby
Neonka obecná
Vytvořeno17.05.2017

Abychom Vám zpříjemnili nákup, používá společnost Top Zoo, s.r.o. cookies. Pokud budete nadále využívat naše služby na těchto stránkách, předpokládáme, že souhlasíte s používáním cookies.

Rozumím