Nemoci vodních želv

Nejen člověk, ale i želva může onemocnět. Nemoci mohou být ale různé, s některými si dokáže poradit chovatel, záleží ale na jeho zkušenostech. Jiné nemoci potřebují odbornou pomoc od veterináře. Takže je třeba želvy sledovat, pozorovat a srovnávat změny jejich stavu, stolice a chování, hlídat před možnostmi poranění a podobně. Při správné životosprávě se dají mnohé nemoci eliminovat.

Základní pokyny

Zdravá vodní želva se vyznačuje tím, že aktivní, pravidelně žere a má pevný a pružný krunýř, když ji vezmete do ruky, snaží se utéct. Pokud vidíme nějakou odchylku či již zjistíme nějakou nemoc, je ji nutno diagnostikovat a pak odstranit její příčiny. Mnohým lze předejít tím, že želvy budou mít čistou vodu bez zápachu, bez plovoucích zbytků potravy, nesmíme je vystavovat průvanu, přímému slunci, mají mít teplotu vody od 25 do 28 °C a k tomu i přibližně stejně teplé ovzduší a podobně.

Poranění

Želva se může poranit mechanicky, případně při poruchách látkového metabolismu. Je to zejména pád z výšky na zem, ale také přejetí krunýře želvy autem nebo jiným méně těžkým dopravním prostředkem. Poraněné místo se musí vydezinfikovat a ošetřit epoxidovými pryskyřicemi. Jde ale o dlouhodobou záležitost. Jinak je také nutno podávat stravu bohatou na vápník a doplnit ji vitaminy. Pokud jde poranění větší, je nutno navštívit veterináře.

Poranění kůže, kdy se objeví krvavá či mokvavá místa na měkkých částech těla, zejména na hlavě a na nohách, jsou způsobena třeba při zápasech o potravu s jinými želvami, případně šlo o nehodu. Rány je třeba dezinfikovat, izolovat poraněnou želvu na čas v suchu. Rány lze zasypávat nebo jednou denně koupat 15 minut ve vodě s natí řepíku.

Při poruše látkové výměny změkne želvě krunýř. To bývá spojeno většinou s nedostatkem vitaminu D v potravě. Je třeba zvednout jeho obsah a dalších minerálů ve stravě a dobré je denně tak 2 minuty ozařovat krunýře horským sluncem. Je však nutno chránit jejich oči.

Příznaky některých jiných nemoci

Pokud želvička plave jedním bokem k hladině, jde zřejmě o onemocnění plic, tedy nachlazení nebo zápal či zánět plicní tkáně. To bývá doprovázeno vznikem sekretu, který ve svém důsledku zabraňuje výměně plynů v těle želvy, příznakem je i nechutenství, hnisavý výtok z nozder želvy, hlučné dýchání a kýchání. Tady je nutné navštívit veterináře, který určí, zda jde o onemocnění z přítomnosti parazitů, bakteriální infekce nebo z jiného důvodu. Mělo by pomoci zvýšení teploty vody a vzduchu na 29 - 30 °C, heřmánkové koupele a případně další léčbu stanoví zvěrolékař.

Deformace krunýře nebo jeho nepravidelné utváření má za následek nedostatek vitamínů nebo vápníku, ale také jednostranná strava, případně příliš rychlý růst následkem překrmování, ale také vysoká teplota nebo poranění krunýře. Musíme odstranit zjevné nedostatky, zlepšit výživu a pravidelně želvu ozařovát UV lampou.

Na kůži želvy se někdy objeví bíle tečky, jde o plíseň, ale také podobnou slizu. Příčinou bývá většinou nevhodné prostředí s nečistotami, nebo jde o kožní onemocnění. Je třeba udržovat přísnou čistotu a želvu je třeba natírat roztokem hypermanganu draselného (1 g v 10 l vody) tak dlouho, až zmizí všechny známky onemocnění. Další ošetření může spočívat v koupání zvířete v roztoku Salufitu (jedna tableta ve dvou litrech vody).

Kůže želvy se jakoby v cárech odlupuje, obdobně se někdy odloupne část krunýře. Nejde o nemoc, ale o příznaky toho, že želva stále roste.

Želvička má oteklá víčka, což značí zánět očních spojivek nebo infekci. Nejčastější příčinou je chladná nebo špinavá voda, ale také nedostatek vitaminu A. Musíme ho proto doplnit do stravy želvy, měníme vodu a čistíme častěji filtrační zařízení, zvyšujeme také teplotu vody. Želvě můžeme vyplachovat oči 3% roztokem borové vody. Vhodná je návštěva veterináře, zejména při hnisavém výtoku.

Poruchy trávení želv jsou důsledkem jednostranné stravy, nebo také nevyhovujícím složením krmných dávek, případně méně často přítomností toxinů, průmyslových hnojiv apod. Zácpa může nastat i nedostatečným pohybem či poškozením sliznice střeva. Je třeba změnit složení stravy a želvě umožnit dostatek pohybu. Záněty střev, což může signalizovat změna podoby stolice a nechutenství, je třeba řešit návštěvou veterináře. Ale i když to může vypadat hrozivě, nakonec se z toho třeba vyklube napadaní cizopasníky a bude stačit jen prosté odčervení.

 

Autor: Barbora Darebná

Nemoci vodních želv
Vytvořeno05.04.2017

Abychom Vám zpříjemnili nákup, používá společnost Top Zoo, s.r.o. cookies. Pokud budete nadále využívat naše služby na těchto stránkách, předpokládáme, že souhlasíte s používáním cookies.

Rozumím