Kočky a vnější parazité a jak proti nim bojovat

Jaro je v plném proudu a teplé počasí probudilo i nezvané hosty do kočičího kožíšku - blechy a klíšťata. Ochrana proti nim je velmi důležitá hlavně z toho důvodu, že přenášejí závažná onemocnění, způsobují problémy s kůží a blechy ještě navíc přenáší tasemnici. Je mnoho způsobů, jak se proti nim chránit, ale který je nejvhodnější pro Vás a vaši kočku?

Koťata parazité.

Spot on

Spot on, neboli pipety se aplikují jako kapička do kočičího kožíšku na místa, kde si je kočka nemůže olízat, většinou mezi lopatky a ke kořeni ocasu. Jejich použití je vhodné pro kočky, které nemají rády antiparazitní obojky a aplikace repelentního spreje je jim nepříjemná. Spot on kapička učinkuje po dobu 3 až 6 týdnů v závislosti na konkrétním výrobci.

Menforsan pipety pro kočky

Obojky

Obojky odpuzující klíšťata a blechy jsou další z možností, jak chránit vaši kočku. Aby obojek správně fungoval a mohly se do srsti uvolnit účinné látky odpuzující parazity, musí být v kontaktu s kůží. Při nasazování obojku je tedy potřeba se přesvědčit, že je nasazen tak, aby se pod něj vešly pouze dva prsty. Velkou výhodou obojků je dlouhá doba trvání jejich učinnosti, která se pohybuje okolo 6 měsíců.

Tabletky

Novinkou jsou tabletky odpuzující blechy, které působí na jejich nervovou soustavu, způsobí rychlou paralýzu a následnou smrt parazita. Velkou výhodou je, že likvidují dospělé blechy ještě před tím než nakladou vajíčka a díky tomu brání novému napadení. Tabletka působí 1 měsíc, proto je potřeba její aplikaci opakovat.


Repelenty

Repelenty jsou vhodné, když kočka nesnese na krku antiparazitní obojek nebo pokud chcete antiparazitikum aplikovat například do pelíšku nebo přepravního boxu. Jsou dostupné jak ve spreji, tak v práškové formě jako pudr. Aby bylo dosaženo léčebného učinku, je nutné aplikaci repelentů opakovat.

Menforsan práškový repelent

Šampóny

Koupání kočky šamponem, který obsahuje účinné látky proti parazitům může být jedna z metod, jak chránit kočky před klíšťaty. Tato metoda je tak účinná, jak dobře kočka snáší koupání. Aplikaci šampóny je též nutné opakovat.

Důležité je nepodcenit informace obsažené v příbalovém letáku a nezapomenout, že látka permethrin, která je obsažena v některých antiparazitikách je pro kočky silně toxická.

 

Autor: Marie Dobertová

Blog - AutorMarie Dobertová
ZvířeKočky
Kočky a vnější parazité a jak proti nim bojovat
Vytvořeno03.05.2017

Abychom Vám zpříjemnili nákup, používá společnost Top Zoo, s.r.o. cookies. Pokud budete nadále využívat naše služby na těchto stránkách, předpokládáme, že souhlasíte s používáním cookies.

Rozumím