Jak zvládnout letní horka?

Zvířata snášejí letní horka mnohem hůře než lidé. Horko u nich způsobuje malátnost, oslabuje jejich imunitu a v krajních případech přehřátí může být dokonce ohrožen i jejich život. Je to proto, že nemají tak dobře vyvinutou termoregulaci jako my.

Jak tedy psům a kočkám v letních vedrech co nejvíce ulevit?

1. Dbejte na dostatek tekutin

Dohlédněte, aby zvíře mělo po celý den k dispozici dostatek čerstvé vody. Voda by měla být vlažná, ale ne vyloženě studená. Abyste psovi zajistili chladnou vodu po celý den, můžete využít chladící misku.
V horkých dnech krmte mazlíčky spíše mokrým krmivem (konzervy, kapsičky) než suchými granulemi.
Obecně se doporučuje, že by pes měl vypít průměrně 50 ml vody na každého půl kila své hmotnosti.
U koček se uvádí množství 40 ml na každý kilogram její váhy.

Karlie-Flamingo Chladící miska 16,5cm 820ml

2. Zajistěte zvířeti chladné prostředí

Pokud chováte zvíře venku, mělo by mít po celý den možnost schovat se do stínu. Pokud máte zvíře v bytě, zajistěte proudění vzduchu v místnosti (otevřením okna, dveří nebo pomocí větráku).
Využít můžete také chladící podložku, která funguje na bázi zcela netoxického vodního gelu. Stačí jen podložku položit na chladnou podlahu.
Existují také chladící pelíšky a bandáže.
Psům i kočkám během horkých dnů pomůže, pokud jim vyčešete srst. Zbaví se tak snadněji staré srsti, díky čemuž se ochladí. Rozhodně ale psa ani kočku neholte - mohlo by dojít ke spálení jejich kůže!

Chladicí podložka pro psy a kočky Argi - 40x50 cm3. Venčení

Zvíře venčete ideálně buď brzy ráno nebo později odpoledne, když teploty klesnou. Psa můžete na procházky vybavit chladící vestičkou nebo postrojem, případně existují i chladící obojky.
Zejména ve městech dávejte pozor na rozpálené chodníky, které mohou dosahovat teploty až 40°C! Taková teplota může zvířeti způsobit bolestivé popáleniny na tlapkách.

Spálení čumáku nebo kůže u bezsrstých plemen můžete předejít tak, že je natřete kokosovým olejem. Kokosový olej má vlastnost chránit pokožku před sluncem.

Také se vyvarujte nechávat psa běhat vedle kola - mohl by rychle zkolabovat.

4. Cestování

Pokud se psem nebo kočkou cestujete autem, nezapomeňte na pravidelné přestávky, aby se zvíře mohlo napít.
Nikdy zvíře nenechávejte samotné v odstaveném autě na parkovišti! V takovém autě může být už během několika minut i 70°C. Takovou teplotu organismus zvířete nezvláne a tyto případy přehřátí často končí úmrtím zvířete.

Jak poznáte, že je mazlíček přehřátý?

Pes se ochlazuje tak, že vyplázne jazyk a rychle dýchá. Čím dýchá rychleji, tím účinněji se ochlazuje.
Prvotní přehřátí u psa se ze začátku projevuje neklidem a nervozitou, později přestane reagovat na vnější podměty (odmítá hru, nereaguje na povely) a je celkově apatický. Zvíře má suché sliznice a horký čumák. Jazyk a sliznice jsou zarudlé.

Veterináře ihned vyhledejte v případě, že je pes malátný, zvýšeně sliní či má okolo tlamy pěnu, koordinace pohybu mu činí potíže, zvrací či dokonce ztratí vědomí.

U koček se přehřátí projevuje velmi podobně jako u psa. Začíná hlasitým, těžkým dýchaním (podobnému tomu psímu). Kočka je zprvu nervózní, později apatická.

První pomoc při přehřátí

Pokud u zvířete dojde k přehřátí, studenou vodou zvířeti navhčete tlapky, břicho, vnější strany uší a oblast pod bradou. Zajistěte dostatek tekutin a čerstvého vzduchu. V případě, že se stav nezlepší, vyhledejte veterináře.
Pozor, v případě přehřátí neponořujte zvíře do bazénu nebo vany se studenou vodou - mohlo by dojít k šokové reakci!


                                   Věříme však, že vaši mazlíčci zvládnou léto bez jakýchkoliv obtíží a společné chvíle si užijete na maximum.

Autor: Kristýna Mlatečková - Tým Labet.cz

Produkt nebyl hodnocen
Diskuze
Diskuze k článku
Máte otázku? Zajímá vás konkrétní detail? Zeptejte se nás.
Položit dotaz
Nový dotaz
Vaše jméno:
Váš e-mail:
(E-mail nebude zveřejněn)
Nadpis:
Text příspěvku:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
(E-mail nebude zveřejněn)
Text příspěvku:

zasilkovna

 

 

 

 

 

Chyba při zobrazování komponenty 'LabetUcPopup'