Jak vybrat přepravku do letadla

Létáte pracovně, na dovolené nebo třeba po výstavách? Mazlíčci jako psi, kočky i fretky se v letadlech standardně přepravovat většinou smí. Vždy je ale vhodné prostudovat si konkrétní požadavky na jejich přepravu u letecké společnosti, se kterou budete cestovat a také znát podmínky Státní veterinární správy ČR. Předejdete zbytečným problémům! Provedeme vás základními informacemi a poradíme, jakou vybrat vhodnou přepravku do letadla a poradíme vám pár pravidel, která je dobré dodržovat. Tak čtěte a užívejte si každý let.

Co je dobré vědět

-       Živá zvířata v zájmovém chovu se smí přepravovat pouze do zemí, které to povolují. Podmínky platí ty, které právě cílová země udává. (Vše potřebné naleznete na webu Státní veterinární správy ČR).

-       Předem, než si koupíte letenku si vždy ověřte, zda daný let přepravu zvířat povoluje, případně v jakém počtu a jaké druhy zvířat.

-       U nás standardně nebývá problém s cestováním se psem, kočkou nebo fretkou.

-       Malí mazlíčci mohou s vámi v přepravce i na palubu.

-       Zvíře by mělo být v dobrém zdravotním stavu. Pokud má přepravce o tomto stavu pochybnosti, může zažádat veterinární službu o souhlas s přepravou.

-       Maximální počet přepravovaných zvířat bývá 5, lze ale žádat o výjimku, jedná li se o cestování na výstavní nebo sportovní akce.

-       Rozdílné podmínky jsou při cestování do zemí EU a mimo ně.

-       Je třeba, aby zvíře mělo pas (získáte u veterináře), platné očkování proti vzteklině, odčervení a označení (tetování, mikročip).
 Měření mazlíčka pro správnou volbu velikosti přepravky


Správná velikost přepravky je zárukou toho, že se mazlíček bude cítit při přepravě dobře. Přepravka mu nebude zbytečně těsná a zároveň zaručí jeho bezpečí třeba v případě turbulencí v letadle.

Jak správně měřit mazlíka, abyste vybrali vhodnou velikost?
Vezměte si tužku, papír a krejčovský nebo svinovací metr. Když se mazlíček postaví, změřte jeho délku od špičky čumáku až po konec zad, kde začíná ocas. Dále měřte výšku. Tu lze měřit když mazlík stojí nebo sedí. Měříme od nejvyššího bodu hlavy po zem.
Tyto rozměry si zapište a vybírejte podle nich přepravku, která bude samozřejmě o něco větší, aby se v ní pejsek mohl pohodlně otočit, stoupnout si v ní, sednout a lehnout. Nezapomeňte zjistit také nosnost přepravky, abyste ji nepřetěžovali. Pokud máte možnost, velikost přepravky odzkoušejte přímo s mazlíčkem. Doma jej na přepravku zvykejte.

Provedení přepravky

 

Vhodná přepravka by měla mít:

 

-       Odolný plastový materiál

-       Ventilaci (na stranách, vpředu a vzadu přepravky)

-       Zámek

-       Misku na vodu

-       (Praktické jsou pro přepravu velkých mazlíčku kolečka)

Nejjistější je pořídit přepravku, která vyhovuje normám pro přepravu podle IATA (Mezinárodní asociace leteckých dopravců). Přepravky tak bývají označeny a tuto informaci naleznete v popisku produktu.
Opět vždy kontrolujte, jaké podmínky vyžaduje váš konkrétní přepravce, se kterým budete cestovat.
Praktické je označit přepravku archem papíru s informacemi o mazlíčkovi, který v ní cestuje. To je fotkou, jménem, informací o zdravotním stavu mazlíka a telefonním kontaktem na majitele, pro případ nouze. Dno přepravky mazlíčkovi doplňte pohodlným polštářem nebo dekou.

Důležitá je také výsledná váha mazlíka s přepravkou. Pokud nepřesáhne určený počet kilogramu (cca 7), můžete si ji vzít s sebou na palubu letadla. Takové přepravky musí zároveň splňovat požadavky příručního zavazadla.
Velký výběr přepravek naleznete u nás na Labet  >>> https://www.labet.cz/prepravky-pro-psy-do-letadla-cx1000031/

 

Přípravky pro uklidnění

 Používat je či nikoli? To určitě záleží na vás, zda vám přijde vhodné mazlíčkovi podávat přípravky na zklidnění či nikoliv. Určitě znáte chování vašich mazlíčků ve stresových situacích. Z toho se dá předpokládat, zda bude mazlík v cizím prostředí klidný, nebo bude jančit a snažit se za každou cenu přepravku opustit. To samozřejmě není dobré jak pro mazlíka, tak pro přepravní společnost, které se to určitě líbit nebude. Mazlíček by měl být v přepravce v klidu, aby neznemožňoval její nakládání a přesuny.
Pokud se rozhodnete některý přípravek použít a nejste si úplně jistí, raději to konzultujte s veterinářem a rozhodně předem vyzkoušejte v domácích podmínkách pod dohledem, jak na mazlíčka přípravky účinkují.

V kategorii na našem e-shopu naleznete spoustu přípravků, které jsou pro zklidnění vhodné >>> https://www.labet.cz/zklidneni-psa-cx1004232/
Může to být obojek, tablety nebo pipety.

Pohodlná přepravka, znalost možností dané přepravní společnosti a požadavků cílové destinace, případná konzultace s veterinářem. To vše vám cestování s mazlíčky usnadní. Tak se do toho pusťte a již za chvíli si užívejte dovolenou, výstavu nebo výlet, na který jste se pohodlně a bezpečně dopravili letadlem! 

Dominika, Tým Labet

 

 

Produkt nebyl hodnocen
Diskuze
Diskuze k článku
Máte otázku? Zajímá vás konkrétní detail? Zeptejte se nás.
Položit dotaz
Nový dotaz
Vaše jméno:
Váš e-mail:
(E-mail nebude zveřejněn)
Nadpis:
Text příspěvku:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
(E-mail nebude zveřejněn)
Text příspěvku:
Chyba při zobrazování komponenty 'LabetUcPopup'