Pes v létě - zásady první pomoci

   O nejčastějších potížích postihujících psy v letním období jsme si již něco řekli, nejdůležitější je samozřejmě takovýmto stavům předcházet. Ale co dělat, když už k něčemu takovému dojde? Jak nejrychleji ochladit psa při přehřátí? Co dělat při podezření na otravu? Jak se zachovat, když se pes zraní? Ve všech případech samozřejmě vyhledáme odbornou pomoc veterinárního lékaře, některé stavy však vyžadují okamžitý zásah, který zabrání dalšímu rozvoji a zhoršování průběhu akutního stavu.

1. Úpal, přehřátí

   Důležité je co nejdříve rozpoznat příznaky a omezit tak prohlubování přehřátí. Přehřátý pejsek bude velice rychle dýchat, hodně slinit a sliny budou hustší, než obvykle. Podíváme-li se do tlamy, uvidíme jasně červené sliznice dásní a jazyka. Vylučování moči se výrazně sníží, pokud dokážeme rozpoznat srdeční rytmus, ten bude zrychlený a nepravidelný. Při pokročilejším stavu dochází k tělesné slabosti, poruchám koordinace, svalovým křečím, zvracení. Velice závažné stavy pak doprovází ztráta vědomí až koma.

   Pokud tedy máme podezření, že pravděpodobně došlo k přehřátí, je nutné co nejrychleji psa ochladit a nejvhodnějším způsobem je zabalení do mokrého ručníku (hlava, tlapky). Ochlazování však neprovádíme příliš dlouho, maximálně 10-15 min, abychom nepřivodili naopak podchlazení (vodu použijeme studenou, nikoli však ledovou - to by mohlo vést k odumření okrajových částí těla!). Pokud se jedná o závažné přehřátí, kdy již pozorujeme výraznou slabost, zvracení, ztrátu koordinace nebo dokonce ztrátu vědomí, nesmíme ztratit ani minutu a ihned navštívíme nejbližšího veterinárního lékaře a ochlazování provádíme cestou.

2. Popáleniny

   Jedná-li se o popáleniny mírnějšího stupně (1. stupeň, zarudnutí), opláchneme místo studenou vodou a ošetříme zklidňující mastí (např. Calcium panthotenicum). Pokud jsou však poranění vážnější (2. nebo 3. stupeň), objevily se puchýře a je poškozená kůže, vyhledáme pomoc veterináře a nijak do popálenin sami nezasahujeme.

Pes léto přehřátí dehydratace popáleniny

3. Otrava

   Otravy u psů se mohou projevovat rozmanitými příznaky, záleží na tom, jakou látkou byla vyvolána, na jejím množství a také na místu průniku do organismu (pozření, vdechnutí, kontakt s kůží). Nejčastějšími příznaky však je malátnost, zvracení, průjem, apatie, nechutenství, záchvaty křečí, záškuby, poruchy koordinace, rozšíření či zúžení zornic nebo zvýšené slinění.

   Máme-li podezření na otravu, snažíme se identifikovat látku, která ji způsobila a ihned voláme veterinárního lékaře, aby nám poradil, co dále dělat. Bez konzultace s odborníkem rozhodně žádné kroky nepodnikáme, neboť ačkoli je většinou vhodné vyvolání zvracení, v některých případech může být nežádoucí a zhoršit průběh otravy.

   Pokud veterinář doporučí vyvolat zvracení, lze to provést například peroxidem vodíku (max. 3%, 1 – 2 ml na kg hmotnosti zvířete) nebo slanou vodou.

   Pro omezení vstřebávání škodlivé látky do organismu je dále dobré podat černé uhlí v dávce 0,5 – 2 g na kg hmotnosti psa.

   Vzorek (list rostliny, obal) ideálně vezmeme s sebou do ordinace, aby byl lékař schopný identifikovat látku, kterou bylo zvíře otráveno a zvolit správný postup při terapii.

4. Zranění

   Zranění mohou být velice různorodá, od méně závažných ran po zlomeniny. Jedná-li se o méně krvácející ránu, pečlivě ji vyčistíme, vydesinfikujeme např. roztokem Betadiny a zakryjeme gázou, pokud je to možné.

   U silně krvácejících je třeba rychle zastavit krvácení. Vytvoříme tlakový obvaz – lze použít obinadlo, které dotáhneme nad gázou překrývající ránu. Vhodné je pod vrstvu obinadla dát vrstvu vaty.

   Stejný postup volíme při poranění tlapek, kde rány většinou hodně krvácí. Pokud se podaří nejsilnější krvácení zastavit, vyměníme obvaz a vatou vypodložíme také místa mezi prsty, která jsou velice náchylná k zapaření.

   Dalším typem poranění je zapíchnutí cizího tělesa. Pokud není pouze povrchové a zasahuje hluboko do těla, rozhodně se nesnažíme ho vytáhnout, pouze se pokusíme odstranit vyčnívající část, aby nedocházelo k dalšímu zraňování a ihned vyhledáme pomoc veterinárního lékaře.

   Při zlomeninách končetin je důležité znehybnění pomocí provizorní dlahy (velikost volíme podle plemene pejska, např. u čivavy může posloužit i dřívko od nanuku) a obvazu. U otevřených zlomenin místo opláchneme čistou vodou, vydesinfikujeme a otok můžeme zmírňovat studeným obkladem. Snažíme se zabránit psovi v dalším pohybu a opět co nejrychleji dopravit k veterináři. Důležité je myslet na to, že takováto poranění jsou pro psa velmi bolestivá a mohl by nás při ošetřování kousnout, je dobré tedy před zahájením první pomoci nasadit pejskovi náhubek.

Pes léto přehřátí dehydratace popáleniny

5. Alergie

   Běžná alergická reakce nevyžaduje okamžitou první pomoc, v ojedinělých případech však může dojít k tzv. anafylaktickému šoku, což je stav velice vážný a musíme jednat rychle, neboť může být i smrtelný. Nastává nejčastěji po bodnutí hmyzem nebo uštknutí hadem, někdy také jako reakce na nějakou potravinu. Projevuje se jako náhlé zvracení, problémy s dýcháním, křeče, selhávání srdečního oběhu až koma.

   V těchto případech musí pes dostat co nejrychleji injekci adrenalinu, jedinou možností je tedy okamžité vyhledání veterinárního lékaře. Tato reakce však nebývá příliš častá a pokud dojde k bodnutí hmyzem, většinou postačí opatrné odstranění žihadla a chlazení otoku studeným obkladem.

6. Dehydratace

   Nastupující dehydrataci poznáme dle snížené výkonnosti psa, snížené chuti k jídlu, srst je suchá, klesá tělesná hmotnost. Sliznice dutiny ústní jsou na dotyk suché a lepivé, kůže ztrácí přirozené napětí. S rozvíjející se dehydratací můžeme pozorovat zapadnutí oční koule, pejsek má "tupý" pohled. Pro stanovení dehydratace lze provést jednoduchý test - za lopatkou vytáhneme volnou kožní řasu směrem vzhůru a sledujeme, za jak dlouho se vrátí do původní polohy. Mělo by se tak stát okamžitě, maximálně do 1 vteřiny. Pokud je návrat kožní řasy zpomalený, jedná se o dehydrataci a pokud se kůže nevyhladí vůbec, stav je již velmi vážný.

   Mírné případy dehydratace můžeme poměrně úspěšně vyřešit sami doma, je však nutné okamžité jednání. Nabídneme psovi dostatek čerstvé vody a nepokračujeme dále ve fyzické zátěži.

   Těžší případy je nutné řešit nitrožilní infuzní terapií, tudíž psa ihned dopravíme na nejbližší veterinární kliniku.

 

Autor: Jana Bubeníková

Diskuze
Diskuze k článku
Máte otázku? Zajímá vás konkrétní detail? Zeptejte se nás.
Položit dotaz
Nový dotaz
Vaše jméno:
Váš e-mail:
(E-mail nebude zveřejněn)
Nadpis:
Text příspěvku:
Vaše jméno:
Váš e-mail:
(E-mail nebude zveřejněn)
Text příspěvku: